BLIK: co to jest i jak z niego korzystać?
piątek, 25 wrzesień 2020 09:35

BLIK: co to jest i jak z niego korzystać?

BLIK: co to takiego?

W 2015 roku z inicjatywy kilku banków działających na polskim rynku powstał BLIK, który jest systemem płatności mobilnych mającym na celu maksymalne uproszczenie transakcji Klientów. Za systemem tym stoi spółka PSP – Polski Standard Płatności, którą powołało kilka banków, takich jak Alior Bank, PKO BP, mBank, ING, Millenium oraz Santander. Ich celem było powstanie systemu, który umożliwi Klientom płatności bez użycia gotówki czy karty płatniczej – wystarczy tylko telefon komórkowy i mobilna aplikacja banku Klienta.

BLIK to nic innego jak 6 cyfrowy kod generowany w ww. aplikacji, który pozwala płacić w sklepach stacjonarnych, internetowych i nie tylko. Kod służy wyłącznie do połączenia stron transakcji. Stanowi identyfikator, który kojarzy konkretny bank i użytkownika w danej chwili (czas ważności kodu to dwie minuty). To czas potrzebny na akceptację transakcji w sklepie czy bankomacie.

Pierwsze kroki: jak skorzystać i kto może to zrobić?

W obecnej sytuacji dostęp do systemu BLIK posiada większość dużych banków, więc dostęp do tej formy posiada praktycznie każdy. Jeśli posiadasz konto w banku, który ten dostęp ma – wystarczy Ci zgranie aplikacji mobilnej instytucji na telefon i możesz cieszyć się wszystkimi zaletami i możliwościami tego rozwiązania.

Listę banków, które umożliwiają operację BLIK-iem można znaleźć między innymi na stronach www.polskistandardplatnosci.pl lub www.blikmobile.pl

Jak skorzystać? Wystarczy zalogować się w panelu banku (a niektóre aplikacje umożliwiają pobranie kodu bez logowania!) i dostajemy możliwość wygenerowania kodu – jest to bardzo proste i czytelne.  W pierwszym kroku logujemy się do aplikacji mobilnej swojego banku, generujemy kod BLIK, podajemy lub wpisujemy kod w sklepie (czy w bankomacie), potwierdzamy operację w systemie mobilnym – i po sprawie.

Gdzie możemy płacić blikiem?

Zalety wykorzystania BLIKA dostrzega coraz szersze grono odbiorców (w 2020 roku, po pięciu latach od powstania tego rozwiązania korzysta 8,39 mln użytkowników, którzy w tym czasie wykonali prawie 353 mln transakcji na łączną kwotę około 47 mld złotych).

W skrócie BLIK możesz wykorzystać:

- do wypłaty pieniędzy z bankomatu (nie potrzebujesz do tego oczywiście karty!),

- do zapłaty za usługi i towary nabywane w serwisach (sklepach) internetowych,

- płacić za wszelkie zakupy w sklepach stacjonarnych,

- przelewać pieniądze na numer telefonu innego użytkownika,

- w wybranych bankach możliwa jest wpłata na konto,

- opłacać rachunki w maszynach samoobsługowych i opłatomatach.

Od niedawna istnieje również możliwość płacenia BLIKiem na poczcie i w urzędach.

 

 

Czy BLIK w każdym banku działa na tych samych zasadach?

Tak, system płatności BLIK działa jednakowo we wszystkich bankach, w których jest to rozwiązanie wdrożone. Korzystanie z płatności BLIK jest całkowicie darmowe – nie ponosi za sobą żadnych opłat. Sama aplikacja jest również bezpłatna. Uwaga: zdarza się jednak, że dany bank określa drobną opłatę za wypłatę środków z bankomatów, które nie są własnością tej instytucji (bankomaty obce). Warto tutaj zapoznać się z tabelą opłat i prowizji swojego banku.

Plusy i minusy BLIK

Za plusy BLIK można uznać:

- możliwość zawierania transakcji bez kart i gotówki,

- wygoda i szybkość operacji, łatwość dostępu do płatności,

- zabezpieczenie w postaci ograniczonego czasu dwóch minut ważności kodu,

- środki księgowane w czasie rzeczywistym,

- możliwość wypłaty z bankomatu, przelewu na telefon czy zapłaty w sklepach.

Jeśli można znaleźć minus rozwiązania, to  jest to konieczność używania haseł i kodów (logowanie do aplikacji, przepisywanie kodu, akceptacja) oraz różnorodność aplikacji banków – każdy bank stosuje nieco inne rozwiązania.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, kiedy większość z nas praktycznie nie rozstaje się ze swoim smartfonem, rozwiązanie takie jak BLIK pozwala nam mieć praktycznie zawsze i wszędzie dostęp do swoich środków na rachunku, płacić szybko i bezproblemowo za towary i usługi oraz przelewać pieniądze innym użytkownikom w czasie rzeczywistym. Kto jeszcze nie korzystał z tego rozwiązania – koniecznie musi spróbować – szybko doceni prostotę, skuteczność i wygodę BLIKa.

SIEDZIBA GŁÓWNA

Jak do nas trafić?

Centrum Finansowe Partner Sp. z o.o.

 

 

 • Jaworzno, ul. Sądowa 5a

  Telefon  32 413-90-00

 • Trzebinia, ul. Narutowicza 5

  Telefon 32 413-90-01

 • Jaworzno, ul. Mickiewicza 2a

  Telefon 32 413-90-00

 

 • Kraków, ul. Lipska 4

  Telefon 32 413-90-05

 • Poznań, ul. Gronowa 22

  Telefon 32 413-90-06