Biuro Informacji Kredytowej – oferta dla Klientów Indywidualnych – co warto o niej wiedzieć?
wtorek, 02 czerwiec 2020 08:41

Biuro Informacji Kredytowej – oferta dla Klientów Indywidualnych – co warto o niej wiedzieć?

Raport BIK jest jednym z podstawowych źródeł informacji, wykorzystywanym przez instytucje bankowe do oceny kondycji finansowej i historii kredytowej potencjalnych Klientów. Biuro Informacji Kredytowej powstało z inicjatywy Związku Banków Polskich w 1997 roku. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie danych dotyczących wszelkich zobowiązań zaciągniętych na rynku kredytowym w Polsce, zarówno przez Klientów indywidualnych jak i podmioty gospodarcze.  Na ten moment w Biurze Informacji Kredytowej znajdują się informacje o prawie 25 milionach Polaków oraz łącznie o 1,4 miliona firm, rolników i innych podmiotów.

W ofercie dla Klientów indywidualnych możemy skorzystać z trzech opcji: alertów, analizatora kredytowego oraz płatnego raportu.

Alerty BIK

Alerty to usługa, która pozwoli Ci chronić się przed wyłudzeniem kredytu na Twoje dane. W dzisiejszych czasach, kiedy większość naszej aktywności odbywa się w sieci, każdy z nas szczególnie narażony jest na kradzież danych czy ich wyciek, a co za tym idzie próbę wyłudzenia pieniędzy. Dzięki Alertom, które działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - mamy komfort bezpieczeństwa. W przypadku próby wyłudzenia natychmiast dostaniesz SMS oraz e-mail, co pozwoli Ci odpowiednio zareagować.

W ramach pakietu Alerty możemy skorzystać z czterech rodzajów powiadomień. Pierwszym z nich jest „Ochrona przed wyłudzeniem” – otrzymasz je w momencie, gdy ktoś zapyta o Twoje dane w BIK lub BIG Infomonitor.

Kolejnym powiadomieniem jest „Kontrola finansów”, przydatna osobom, które aktualnie posiadają kredyt. Dzięki tej opcji dostaniesz powiadomienie SMS i/lub e-mail w momencie, gdy do BIK wpłynie informacja o zaległości w spłacie Twojego kredytu (lub opcjonalnie kredytu, który poręczasz).

Trzecim z kolei raportem w ramach Alertów jest „Informacja o zmianie” – dostaniesz go w przypadku, gdy do BIK wpłynie informacja o zamknięciu Twojego zobowiązania lub gdy BIG Infomonitor zaktualizuje dane dotyczące Twoich zobowiązań finansowych. 

Ostatnim z Alertów jest „Komunikat Cykliczny” – to nic innego jak cykliczne powiadomienie, że usługa działa prawidłowo – mimo, że w ostatnim czasie nie pojawiły się w BIK i BIG nowe informacje na Twój temat.

Analizator kredytowy

Drugą z opcji głównych, z których może skorzystać Klient indywidualny to analizator kredytowy. W Tym miejscu możesz sprawdzić swoją zdolność i wiarygodność kredytową. Analizator wykorzystuje te same dane, z których korzysta większość instytucji kredytowych. Dzięki temu Klient może otrzymać rzetelną kalkulację uwzględniającą Twoją historię kredytową. Zaletą jest to, że możesz dokonać dowolną liczbę kalkulacji dla różnych kredytów – nie wpływa to ani na scoring, ani na ocenę banków.

Raport BIK

Raport BIK to nic innego jak podsumowanie Twoich zobowiązań finansowych oraz historii kredytowej, wykorzystywany głównie przez instytucje kredytowe (i nie tylko) do oceny Twojej wiarygodności finansowej i rzetelności płatniczej.

Raport BIK zawiera szczegółową historię Twoich zobowiązań kredytowych (z bazy BIK) oraz finansowych (z bazy BIG Infomonitor). Dzięki temu w łatwy sposób jesteś w stanie prześledzić historię spłaty kredytów, wysokość rat jak i szczegóły innych zobowiązań np. faktury za prąd czy telefon. Sam BIK zawiera również wskaźnik Twojej sytuacji płatniczej (dzięki czemu możesz zobaczyć, czy nie masz opóźnień) oraz tzw. scoring – czyli ocenę punktową BIK. Ocena ta jest ważna ze względu na postrzeganie Twojej osoby przez Bank pod kątem Twojej wiarygodności i rzetelności – im wyższa ocena, tym mniejsze ryzyko wiąże się z udzieleniem Ci kolejnego kredytu.

Wszystkie dane zgromadzone w BIK chronione są tajemnicą bankową.

Jak widać – aby pozostać wiarygodnym partnerem dla instytucji kredytowych (i nie tylko) warto dbać o terminową spłatę swoich zobowiązań – dzięki temu mamy łatwiejszy i szybszy dostęp do produktów kredytowych – często na dużo lepszych warunkach.

Eksperci z Centrum Finansowe Partner, w razie potrzeby, chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania związane z raportem BIK – pokażą wszystkie zmienne, które wpływają na scoring oraz chętnie pomogą przeprowadzić przez proces pozyskania oraz interpretacji raportu BIK.

arunkach.

Eksperci z Centrum Finansowe Partner, w razie potrzeby, chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania związane z raportem BIK – pokażą wszystkie zmienne, które wpływają na scoring oraz chętnie pomogą przeprowadzić przez proces pozyskania oraz interpretacji raportu BIK.

SIEDZIBA GŁÓWNA

Jak do nas trafić?

Centrum Finansowe Partner Sp. z o.o.

 

 

 • Jaworzno, ul. Sądowa 5a

  Telefon  32 413-90-00

 • Trzebinia, ul. Narutowicza 5

  Telefon 32 413-90-01

 • Jaworzno, ul. Mickiewicza 2a

  Telefon 32 413-90-00

 

 • Oświęcim, ul. Władysława Jagiełły 15

  Telefon 32 413-90-03

 • Kraków, ul. Lipska 4

  Telefon 32 413-90-05

 • Poznań, ul. Gronowa 22

  Telefon 32 413-90-06